Navigace: Doma Archív článků

Zkoušky na technické stupně

Email Tisk PDF

V pátek 2. července 2010 proběhla v mosteckém Kung-fu centru akce historického významu. Poprvé v historii českého kickboxu proběhly zkoušky na technické stupně pod vedením zahraničního zkušebního komisaře. Na základě osobního pozvání majitele Kung-fu centra Petra Václavíka staršího, přijel do České republiky pan Brian W Beck, držitel 7. DANU. Mistr Beck je hlavním rozhodčím pro disciplíny „Musical forms“ a člen komise rozhodčích polokontaktních disciplín světové asociace WAKO. Doma ve Velké Británii je hlavním rozhodčím pro polokontaktní disciplíny.Do Mostu přijel mistr Beck se svou manželkou již ve čtvrtek dopoledne, ubytovali se v hotelu Nautico a po obědě se prošli po městě. Historické památky poznali už při své poslední návštěvě Mostu v prosinci loňského roku, kdy mistr Beck v rámci přátelské výpomoci během turnaje Christmas Cup 2009, působil ve funkci supervizora.  Ve čtvrtek večer se mistr Beck sešel se svým hostitelem na přátelské večeři, během níž spolu doladili program zkoušek na stupně technické vyspělosti. Večeře se zúčastnil také další člen SK Leon, Petr Šucha s manželkou. Petr Šucha je dlouholetý mezinárodní rozhodčí a s mistrem Beckem se zná již několik let.

V pátek v 11 hodin dopoledne vše začalo, nejdříve přišel mistr Beck s manželkou, aby si připravil veškerou agendu potřebnou pro vedení zkoušek. Několik minut po nich dorazili první adepti. Vzhledem k tomu, že pozvánka ke zkouškám na stupně technické vyspělosti 1. Kyu, 1. a 2. Dan byla oficiálně umístěna na svazových webových stránkách, mohli se jich zúčastnit opravdu všichni členové ČSFu. Tuto pozvánku využili členové těchto oddílů: SK Leon Most, Martin Zavoral Fighter´s team Praha a Kobra Kladno celkem se zkoušek zúčastnilo 13 zájemců.  Mistr Beck zahájil zkoušky ve 12 hodin, během dalších pěti hodin si všichni účastníci zkoušek několikrát sáhli na dno nejen fyzických sil. Petr Václavík starší k průběhu zkoušek řekl „osobně jsem se těchto zkoušek zúčastnil a musím říct, že úroveň zkoušek mne mile překvapila. Většinou v rámci podobných zkoušek dochází k tomu, že jsou adepti doslova fyzicky deptáni tak aby na den svých zkoušek dlouho vzpomínali. Brian Beck zkoušky pojal zcela jinak, s adepty si zacvičil a všechny překvapil svou flexibilitou“.

Veškeré techniky, které během zkoušek po zkoušených vyžadoval, jim sám předvedl, i když se mnohdy jednalo o velmi technicky složité nebo pohybově náročné kombinace. Velmi působivá byla část, kterou věnoval sebeobraně. Zde všichni, kteří až doposud měli, před zkušebním komisařem sebemenší ostych pookřáli a maximálně se otevřeli. Po tomto bloku vyhlásil mistr Beck krátkou přestávku a po ní začal od nejvyššího pásku zkoušet adepty podle silabusu předepsaného světovou asociací WAKO. Postupně se přidávali adepti s nižšími pásky, cvičilo se v závratném tempu dalších asi 70 minut.

Petr Václavík st. hodnotil průběh zkoušek takto: „z pedagogického hlediska byly tyto zkoušky, tím nejlepším co jsem během svého trenérského působení zažil a viděl. Přístup zkušebního komisaře ke zkoušeným, bych přirovnal k mému postupu, který jsem si dlouholetými zkušenostmi vybudoval jako mezinárodní instruktor potápění. Já se, se svými studenty během kurzu potápím a prožívám s nimi jejich strach, paniku ale i postupné získávání sebedůvěry. Vzniká mezi námi přátelství a během tohoto procesu poznám, jestli dotyčný na to být potápěčem má, nebo nikoli. Zkouška jako taková není nezbytná.“

Na závěr zkoušek předal mistr Beck všem zúčastněným certifikát s příslušným technickým stupněm a pásek dané barvy s vyšitým jménem. 

Výsledky zkoušek a certifikáty získali:  
3.DAN - Martin Zavoral,
1.DAN - Blanka Šindlerová, Michal Němeček, Miroslav Večerka, Vojtěch Kotrba, Tomáš Noheyl, Vojtěch Brzoň, a Pavel Benedikt,

 

1.KYU – Lukáš Svrček, Lukáš Šeba, Pavel Kocman, Aleš Hrách, Petr Pastýřík. 

Konec zkouškového dne patřil mistru Beckovi, který všem zúčastněným poděkoval za předvedené výkony a krátce pohovořil o cti, se kterou se má pásek jako označení technické vyspělosti nosit. Na úplném konci poděkoval mistr Beck organizátorům těchto zkoušek a jménem světové asociace WAKO, udělil 3. DAN Petru Václavíkovi mladšímu a 5. DAN Petru Václavíkovi staršímu.